‘Kudüs’ konulu fotoğrafların hikayesi anlatıldı

Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Berber, Kudüs konulu fotoğrafların hikayesini anlattı
 
Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Berber Yüz Yıllık Yalnızlık, Mescid-i Aksa Kudüs konulu fotoğrafların hikâyesini anlattı  
Fotoğraf sanatçısı Ahmet Berber’in, 7. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı Kudüs Çadırında, “Yüz Yıllık Yalnızlık, Mescid-i Aksa KUDÜS” konulu fotoğraf çalışması sergilenmeye devam ediyor. 
 
Sergi, Kudüs temalı etkinlik çadırında 06 MAYIS 2018 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak. 
 
Bu kapsamda, Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Berber, fotoğraflarının çekim hikâyelerini ve Kudüs’ün bugününe dair gözlemlerini paylaştı. Kudüs’te gerçekleştirmiş olduğu fotoğraf çekimleri esnasında edinmiş olduğu gezi notlarını, katılımcılarla paylaştı.
“Kudüs’ün Anadolu insanından bilinçli olarak uzak tutulduğunu söyleyen” Ahmet berber, “Kudüs’e gitmek isterseniz Karayoluyla bin 65 Kilometre mesafe uzaklığındadır. Eğer Malatya’dan Edirne’ye karayoluyla gitmek iterseniz, mesafe uzunluğu bin 336 Kilometredir. Kudüs Malatya’ya Edirne’den daha yakındır. Tarihimizin son yüz yılında,  bizden uzak tutulan Kudüs, Yüz yıl öncesine kadar, Osmanlının kaybedilmiş, 25 vilayetinden birisidir.” diyerek, Sözlerine şöyle devam etti;
 
“Ortadoğu’da ve Dünyada barışın olmamasının en büyük nedeni, Kudüs’ün mahzun ve işgal altında bulunmasıdır. 6 bin yıllık hikâyesi olan bir şehrin bir yazıya sığdırılması mümkün değildir.  “Yüz yıllık yalnızlığıyla”, İslam Milletinin kalbinde, bir yetim gibi hüzün solumaktadır. “Şehirlerin çiçeği” olan, Dua edenlerin dua durağı, “Yüz yıllık hüznüne” rağmen, kendine misafir olanlara analık yapmaya devam etmektedir. Sorumluluk taşıyan bilinçlere, “Ah Kudüs” dedirten, Kutsal belde, vicdanların özgürleşme karargâhı olarak, Allah (cc) dan almış olduğu görevini, yaralı bilinçlere sunmaktan geri durmayıp, mahzun ve mütebessim sokaklarıyla, İslam Milletinin ayağa kalkan çocuklarına, kendini her an hazır bulundurmaktadır.”
 
Ardından, Kudüs’ü bir fotoğrafçı gözüyle anlatan Ahmet Berber, çekmiş olduğu fotoğrafların hikâyelerine kısa kısa değindi.
 
7. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı Kudüs etkinlik çadırında Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafında da ayrıca, Kudüs temalı resimler tuallere yansıtılıyor.