Başkan Çakır: 380 bin kitapseveri misafir ettik

Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Kültür A.Ş tarafında organize edilen 6. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı sona erdi.

05-14 Mayıs 2017 tarihlerinde Büyükşehir Belediyesi yanı Fuar alanında gerçekleşen 6. Malatya Kitap Fuarı kitapseverlerin ve ziyaretçilerin akınına uğradı. 7’den 70’e kitapseverlerin ilgi odağı oldu.

Bu yıl ki 6. Malatya Kitap ve Kültür Fuarının teması 15 Temmuz Şehitleri anısına gerçekleştirildi.

Başkan Çakır: 380 bin kitapseveri fuarımızda buluşturduk

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Kitap Fuarımız, Türkiye’nin çok önemli fuarlarından bir tanesi, bölgeye hitap eden bir fuar bu sene daha büyük bir alanda bu fuarı gerçekleştirdik. 12 bin metre kare alan içerisinde fuarı düzenledik. 380 bin ziyaretçi ile fuar rekorumuzu kırmış olduk, fuarımızı ziyaret eden genç, yaşlı, öğrenci 7’den 70’e herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Çakır, Kitap Fuarımıza 330 yazar, 370 yayınevi katıldı

05- 14 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleşen fuarın bu yıl 10 gün sürdüğünü söyleyen Çakır, 330 yazar ve 370 yayınevi ağırladık. Fuar süresince 600 imza etkinliği, 150 okulda öğrenci yazar buluşması, Sivil Toplum Kuruluşlarında yazar – okur buluşmasını sağladık. Fuar alanında bulunan (Şehit Erol Olçok ve Şehit Ömer Halisdemir) Salonlarımızda, Kongre Merkezlerimizde yazarların okurlarımızla, söyleşileri gerçekleşti. Fuarımız adeta söyleşi, kültürel etkinlik, konferanslarla kültür haftasına dönüştü.

80 bin öğrenci kitap fuarını ziyaret etti.

Başkan Çakır, kitap fuarı öncesi öğrencilerimize “Kumbaram Dolsun Benimde Bir Kitabım Olsun” Projesi kapsamında 50 bin kumbara dağıttık. Hem çocuklarımızda tasarruf bilincinin oluşmasını sağladık. Hem de çocukların biriktirdikleri harçlıklarla sevdikleri yazarların kitaplarını almalarını sağlamaya çalıştık. Öğrencilerimizin kitapları sevmesini her zaman önemsiyoruz. 150 yazarımızı öğrencilerle buluşturduk. 80 bin öğrencinin fuara gelerek, bu ortamı görmesini, sevmesini, kitaplarla iç içe olmalarını sağladık. Yine çevre illerde (Sivas – Kilis – Elazığ – Tunceli – Adıyaman – Kahramanmaraş – Diyarbakır) gibi illerde öğrenciler fuarımıza katıldılar. Üniversite öğrencileri ile yazarlarımızı yine fuar etkinlikleri kapsamında buluşturduk. Sivil Toplum Kuruluşlarımızda (STK) ile yazarlarımız buluşarak 100’e yakın etkinlik panel ve söyleşi yaptıklarını ifade etti.

Fuarımızın ana teması 15 Temmuz Şehitleri Anısına gerçekleşti

Başkan Çakır, bu yıl 6. gerçekleştirdikleri kitap fuarının ana temasının 15 Temmuz Şehitleri anısına yaptıkları bunun çok önemli ve anlamlı olduğunu belirtti. Kitap Fuarı alanı yanına hemen kurduğumuz 15 Temmuz Şehitleri Anma Çadırında fuar boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. 15 Temmuz Süreci fotoğraf yarışmasında dereceye giren fotoğraflar sergilendi. Güzel Sanat Lisesi öğrencilerimiz canlı performansa resim etkinlikleri gerçekleştirdi. MABESAM tarafında kahramanlık türküleri ve tiyatrolar yapıldı. 15 Temmuz anı defterinde halkımız yaşadıklarını kaleme aldılar. 15 Temmuz teması kitap fuarımızı anlamlı kılan çok önemli unutulmaması gereken ve sürekli hatırlanıp yaşatılması gereken bir süreç olduğunu belirtti.

15 Temmuz Direniş ve Diriliş Kitabı

44 yazarımız kaleme aldığı 15 Temmuz gecesi yaşananları anlatan “15 Temmuz Direniş ve Diriliş” kitabını kitapseverlerle buluşturduk.

380 bin kitapseveri misafir ettik.  Sosyal medyadaki etkileşim 8 milyonu aştı

Başkan Çakır, geçen yıl 300 bini aşan bir ziyaretçi sayımız vardı bu sene 380 bin ziyaretçi, kitapsevere ulaştık. Fuar süresinde sosyal medyada ciddi bir şekilde gündemde kaldık. Ülke çapında konuşulan bir fuar organizasyonu sağladık. Sosyal medyada ciddi bir yer edinerek, ülkede konuşulan bir kitap fuarı oldu. Sosyal medyadaki etkileşim 8 milyonu aştı.  Malatya için Kitap Fuarı çok önemli bir kültürel haftaya dönüştü. Malatya’mız okuma noktasında araştıran bir il olma noktasında gerçekten kitap fuarıyla özdeşleşti diyebilirim. Ben emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Fuarımıza katılan herkese şükranlarımı sunuyorum. Bir kez daha 15 Temmuz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.

Kitap Fuarımıza ilgi gösteren bütün basınımıza da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.